poniedziałek, 15 października 2018
Msza w języku esperanto z Jasnej Góry
W niedzielę 14 X bieżącego roku w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w ramach dorocznej pielgrzymki esperantystów została odprawiona Msza Święta w języku esperanto. Co ciekawe w przygotowanie tekstów liturgicznych w tym języku byli swego czasu zaangażowani głównie duchowni polscy. Więc również msze esperanckie należą do polskiego wkładu w katolicyzm światowy. Na nagraniu widzimy, że również pieśni religijne w tym języku, to zasadniczo przekłady z polskiego.
piątek, 31 sierpnia 2018
Halleluyah Cohena na deptaku w Rowach
Tegorocznym hitem ulicznego grania na deptaku w Rowach było "Halleluyah" Leonarda Cohena. Miałem je okazje usłyszeć w ciągu dziesięciu dni w czterech różnych wersjach na trzech różnych instrumentach. Jestem przekonany, że do takiej scenerii dużo bardziej ten utwór pasuje, niż do wnętrz kościołów, gdzie też jest ostatnio często grywany, zwłaszcza na ślubom. Świątyniom zostawmy muzykę ściśle religijną i ściśle sakralną, a tę, której sacrum jest bardziej dyskretne, ogólnikowe, pielęgnujmy w przestrzeniach świeckich.
poniedziałek, 1 stycznia 2018
Belle Epoque - Karl Rumpel - pocztówki
Kiedyś w listopadzie publikowałem na blogu teksty o Karlu Rumplu. Chciałbym odświeżyć temat, ale nie mam nowych informacji, poszerzyła się natomiast moja kolekcja pocztówek z reprodukcjami jego obrazów. Dlatego postanowiłem pokazać jej aktualny stan.
„Korona królów” – OFICJALNY ZWIASTUN
Obejrzałem dwa pierwsze odcinki „Korony królów”. Ogólnie mi się podoba, ale muszą zmienić speca od religii. Wszystkie użyte w serialu teksty pochodzą z katolicyzmu współczesnego a nie średniowiecznego: formuły chrztu, małżeństwa, Zdrowaś Maryjo. Dowiedziałem się jednak, że od 12 odcinak ma być pod tym względem lepiej. Podobało mi się za to wykonanie „Gaude Mater”, bo było mocne i rytmiczne, a nie solesmeńskie. Oceniam ten serial, a przynajmniej te odcinki pozytywnie, z pełną świadomością jego mankamentów, charakterystycznych dla kultury masowej. Tu podobnie jak przy folku, muszą się rozwijać formy popularne i uproszczone, by mogły się rozwijać formy ambitne i niszowe.
Subskrybuj:
Posty (Atom)